[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره پژوهشکده::
معرفی افراد::
فعالیتهای پژوهشی::
اخبار::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
آزمایشگاههای تحقیقاتی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
منابع علمی

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
پیوند فوری

AWT IMAGE

AWT IMAGE
..
توجه در خصوص اخبار کنفرانسها

توجه

اخبار کنفرانسها صرفا جهت اطلاع رسانی بوده و برگزاری آنها به این پژوهشکده مربوط نمی باشد. لطفا هرگونه سوالی در زمینه کنفرانسها را از سایت مربوطه یا شماره تماسهای ذکر شده در متن خبر پیگیری بفرمایید. با تشکر مدیریت سایت

..
:: گفتگوی دکتر شاه حسینی با ایرنا در مورد آماده سازی دو سند برای تایید اجلاس عالی جامعه اطلاعاتی ::
 | تاریخ ارسال: 1393/3/21 | 

AWT IMAGE

آقای دکتر شاه حسینی در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (IRANA) گفتند:

دو سند برای تایید اجلاس عالی جامعه اطلاعاتی آماده شده است

ژنو- ایرنا- دبیر کمیته ملی جامعه اطلاعاتی ایران در پانل های تخصصی در نشست مقدماتی اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی ( WSIS+10 )در ژنو گفت: دو سند ˈبیانیه و چشم اندازˈ پس از شش ماه گفت و گو های بین المللی برای تایید به اجلاس ارائه می شود. 

دکتر هادی شهریار شاه حسینی افزود: قرار است این اسناد فردا سه شنبه در مقر سازمان اتحادیه بین المللی مخابرات به تایید روسای هیات های حاضر از کشورهای عضو که عمدتا وزیران ارتبطات و فناوری یا مخابرات کشورها هستند، برسد.

دبیر کمیته ملی جامعه اطلاعاتی ایران و مدیر دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه علم وصنعت ایران توضیح داد: روند بررسی اسناد در طول شش دوره مذاکره بین هیات هایی از کشورهای مختلف جهان منجر به تدوین دو سند بیانیه و چشم انداز جامعه اطلاعاتی +10 شد.

به گفته وی هیات ایرانی روز دوشنبه در نشست مقدماتی اجلاس جامعه اطلاعاتی +10 دو پانل برگزار کردکه پانل بعدازظهر در مورد اسناد این اجلاس و پانل صبح در مورد آینده جامعه اطلاعاتی پس از 2015؛ چالش ها و فرصت ها بود .

دکتر شاه حسینی گفت :در پانل مرتبط با اسناد درمورد روند تهیه اسناد و چالش های باقی مانده که شامل مدیریت اینترنت در جهان و ادامه اجرای خطوط عمل این اجلاس است توضیح داده شد.

اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی در دو سال 2003 و 2005 اهداف 10 گانه و خطوط عمل 11 گانه ای را برای توسعه فناوری های ارتباطات و اطلاعات ارائه کرده است . این اهداف و نقشه عمل ها همگی بر توسعه فاوا به منظور دسترسی به اطلاعات تاکید دارد.

دکتر شاه حسینی افزود: در ˈسند بیانیه ˈدستاوردهای کشورهای مختلف در عرصه جامعه اطلاعاتی در طول 10 سال گذشته بیان شده است و سند ˈچشم انداز ˈ سند دومی است که ناظر بر چشم اندازهای فعالیت جامعه اطلاعاتی در جهان در آینده است.

به گفته وی در مذاکرات این سند موضوعاتی مانند اثر بوجود آمدن فناوری های جدید بر توسعه خطوط عمل جامعه اطلاعاتی و نیاز به ایجاد خط عمل جدید یا بازنگری در خطوط عمل پیشین مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: از ابتدای تاسیس جامعه اطلاعاتی +10 دو مطلب کاملا مشخص بود. یکی اینکه در دنیای دیجیتال جدید همه کشورها با حقوق مساوی امکان مدیریت اینرنت را داشته باشند و از نظر کشورهای در حال توسعه این موضوع باید تحت نظارت زیر مجموعه های تخصصی سازمان ملل مدیریت شود.

دبیر کمیته ملی جامعه اطلاعاتی ایران افرود: موضوع دیگر این است که همه ذینفعان اینترنت بایددر پیشبرد و توسعه جامعه اطلاعاتی و فناوری های مرتبط نقش ایفا کنند.

وی همچنین توضیح داد: پانل صبح امروز نیز با موضوع اکوسیستم پهن باند و چالش های آن در کشورهای در حال توسعه بود. در این پانل این موضوع مطرح شد که با وجود توسعه زیر ساخت ارتباطی در کشورهای درحال توسعه به میزان کشورهای توسعه یافته از آن بهره برداری نمی شود علت این امر این است که استفاده از پهن باند فقط بوجود آوردن زیر ساخت بدون توجه به سایر اجزای اکوسیستم ها نیست و سایر اجزا شامل اپلی کیشن ها ، ارائه دهندگان خدمات و کاربران هستند که در چرخه بهره گیری از خدمات از اکو سیستم پهن باند باید مورد توجه قرار گیرند.

در این پانل سخنرانان از منظرهای مختلف مانند ، اثر تحقیق ،نقش اپراتورها ، نقش ارائه دهندگان خدمات و سازمان های صنفی در توسعه اجزای اکوسیستم پهن باند مطالبی را ارائه کردند.

همچنین دکتر یونس شکرخواه از سخنرانان پانل عصر با طرح چند پرسش در مورد تعاریف درحوزه اطلاعات (Information) گفت که اطلاعات به تنهایی نه کالا، نه منبع، نه تهدید و یا منفعت نیست بلکه تعریف اطلاعات را محتوای آن تعیین می کند.

استاد علوم ارتباطات دانشگاه تهران، با طرح این پرسش که چه کسی اطلاعات را باید تعریف کند به ارایه دیدگاه های متنوع و ذی نفعان مختلف در بحث ارتباطات پرداخت و گفت : اکنون دو رویکرد مختلف دراین زمینه وجود دارد که کاملا مقابل هم هستند. درواقع دو گروه در موضوع ارتباطات در صف مقابل هم قرار دارند.

وی در توضیح این دو رویکرد گفت:گروه اول شامل تکنوفیلیا یا شیفتگان تکنولوژی است که به علت شیفتگی در آن غرق شده اند، و گروه دوم شامل تکنوفوبیا یا افردی است که بشدت از تکنولوژی وحشت دارند.

وی همچنین با طرح این سوال که چه کسی باید جامعه اطلاعاتی را تعریف کند، سازمان ملل، نظریه پردازان ، آکادمیسین ها، دولت ها ، بخش خصوصی و یا جامعه مدنی از اعضای جامعه اطلاعاتی +10 خواست که این موضوعات را مورد توجه و پاسخگویی قرار دهند.

لینک خبر :  http://www.irna.ir/fa/NewsPrint.aspx?ID=81194687

دفعات مشاهده: 4790 بار   |   دفعات چاپ: 890 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 4 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پژوهشکده الکترونیک می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .